Strava a stravovací návyky

25.09.2017 18:35

Masožravec? Všežravec?
Věčná otázka...

 

Pokud by si psi mohli svobodně vybrat, většina psů by dala přednost syrovému masu. Tady nabýváme dojmu, že pes je masožravec. Ale narozdíl od masožravé kočky, která bez masa nepřežije, je dle mne pes spíše všežravec. Dokáže sníst a strávit prakticky všechno. Ovoce, zeleninu, obilniny, luštěniny...

Pes je tedy od přírody všežravec (stejně jako vlk) - proto je potřeba, aby v krmivu bylo zastoupeno maso, můžou být obilniny a zelenina + vitamíny a minerály, stopové prvky, aj.
Dnešní výrobci krmiv nabízí velmi rozmanitá krmiva, různého složení, chuti i obsahu energie.

Pokud štěně/psa budete krmit špatně, spláčete nad výdělkem. Týká se to hlavně ekonomických krmiv (naleznete v každém běžném marketu).
Tyto granule jsou prakticky odpadem od lepších granulí, a proto jsou cenově dostupnější a pro dobrou výživu psa absolutně nevhodné. Po krmení tímto "šrotem" se většinou psovi dostává špatného růstu, onemocnění tlamy - onemocnění ozubice a nebo těžkého onemocnění trávicího traktu, ledvin aj. 

 

Čím krmíte svého psa?
Každý správný chovatel vám pro štěně odsype krmivo, kterým byla krmena fena - matka a později i vaše štěně. Je dobré se tohoto krmiva držet, pokud to zrovna není šrot (viz. výše) - pokud je štěně i matka krmena výše zmíněnými ekonomickými granulemi, vyberte jiného chovatele, kterému na svých psech opravdu záleží a který se o své psy zajímá...

 

Krmiva dělíme na:

Suché krmivo
- je nejpohodlnější krmení psa - vše je již dáno v denní dávce a stačí jen nasypat do misky - žádná příprava, žádné vyměřování živin a dalších věcí.
- dělí se na ekonomická (marketové granule), prémiová (Pet Royal, Brit, aj.), superprémiová (Carnilove, Brit Care, Taste Of The Wild, Calibra, aj.).
- suchá krmiva je dobré pečlivě skladovat - k tomu je dobré zakoupit speciální barel na granule, který zajistí "delší trvanlivost" a chrání před zvětrání granulí a tím pádem jejich znehodnocení.
- suchá krmiva se v dnešní době přizpůsobila snad všem psům. Naleznete suchá krmiva pro štěňata - velká, malá, střední, pro seniory, pro dospělé psi - velké, malé, střední, pro psi s velkou zátěží, pro kojící feny, pro psi s nadváhou, atd.

Mokrá krmiva - konzervy nebo "kapsičky"
- mokrá krmiva jsou většinou dávkovaná přesně na míru psa - již v konzervě je odvážené množství, které by mělo psovi na denní dávku stačit. Proto se dělí podle toho, komu jsou určeny.
- mokrá krmiva se dnes berou spíše jako doplněk stravy, než jako kompletní krmení.

Vařená a polovařená strava
- většinou se setkáváme s vařeným masem + přílohou nebo kombinací konzervy + přílohy
- jako přílohy dáváme rýži nebo těstoviny
- psovi většinou vaříme, když má zažívací potíže, tedy určíme dietku ve stylu - vařené kuře, vařená rýže + zelenina.

BARF
- krmení syrovou stravou (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina) je podle chovatelů, kteří barfují nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka). Ovšem je potřeba vědět, že vlk a pes jsou od sebe už pořádně daleko. Proto né všem psům tento styl krmení sedne.

 

U všech způsobů krmení je potřeba ozkoušet co komu sedne, každý pes je jiný a každému sedí něco jiného. Dobré vodítko ke správnému krmení je krmení u chovatele. Štěně je na dané krmivo zvyklé a pokud ho má chovatel odzkoušené, je vysoká pravděpodobnost, že štěně na něm vyroste bez komplikací.
 

STRAVOVACÍ NÁVYKY

U štěněte krmíme 2-5x denně nejlépe do půl roku, postupně snižujeme počet denních dávek (pokud krmíme více než 5x za den) až se dopracujeme na krmení 1 - 2x denně. Krmíne zásadně v "klidných" hodinách - po poslední večerní procházce, ráno před tím, než jdete do práce. Pes musí žrát v klidu! NIKDY nekrmíme před fyzickou aktivitou! Po krmení musí být alespoň 1-2 hodiny klid! Pokud není, koleduje si o smrtelnou torzi žaludku (jde o přetočení a zaškrcení žaludku - je nutná operace která se ze 40% vyplatí, zbylých 60% operací je neúspěšná a psi umírají).
Dobrá pomůcka pro krmení psů je stojan na krmení - hlavně pro velké psi. Předejdete tím zavzdušňování psa, dušení psa i následné zvrácení potravy. A také se vám nestane, že pes bude misku šoupat po zemi :)

Základní princip je:
Dát psovi krmení, pes zaboří hlavu do misky, pomalu baští, sbaštíno, pes odchází po 5-8 minutách od misky nažraný a spokojený.

Krmení psa nemá trvat déle než 10 minut. Jestliže pes žere půl hodiny a u toho stihne dělat ještě blbiny - aportovat, ležet, mazlit se, tak očividně nemá hlad a akorát si koledujete o malér.
Dále je absolutní hloupost psovi nechávat krmení přes den v misce - pes si toho stejně přes den nevšimne. Krmivo v misce postupně zvětrává, znehodnocuje se a pro psa je jen velmi málo lákavé. Jestliže máte psa venku, počítejte s vyšším výskytem myší, které vůně zvětrávajícího krmiva přiláká. Pokud pes žere průběžně celý den, nemáte kontrolu nad tím, kolik toho vlastně sežral, kolik mu kdo nasypal (klasická situace je, že pejska nakrmí každý člen domácnosti několikrát za den, protože neví, zda jiný člen domácnosti již psovi nažrat dal). Pes tak dostal o dávku až 3 dávky krmiva navíc a pak není divu, že tloustne. Obezita u psů je stejně tak závažná, jako u člověka. Další věc je dobré mít psa při žraní pod kontrolou, předejdete tím zbytečným starostem.

Postup, jak to psa naučit:
Nasypat granule do misky (dát krmivo do misky), podat - naservírovat krmivo psovi, pokud si pes vezme 2x do huby a od misky odejde a jde třeba pro míček nebo na vás kouká a nežere, tak mu misku seberte a pes dožral. Byť by to trvalo 3 min. Krmivo schovejte a přidejte k dalšímu dennímu chodu.
Opakujeme buď při večerní denní dávce nebo při další dávce cca po 3 hodinách. Opět psovi dáme krmivo, pokud pes žere, nevymýšlí žádné blbiny, tak ho necháme, pokud pes vše sbaští, tak hurá. Pokud zas u misky vymýšlí hlouposti, jen nechce žrát, opět psovi misku sebereme při prvním odchodu od mísy. A krmení schováme na další krmení nebo jej vyhodíme.