Tahání na vodítku

11.05.2018 18:08


                              Tahání na vodítku je jedním z nejčastějších problémů, které majitelé se svými psy mají.
                                        Může být způsobeno nudou, vzrušením, nedostatečným vedením, atd.
                                   Procházka se psem spojená s neustálým přetahováním se je vyčerpávající.
                                                                 Je potřeba vrátit se ve výcviku zpět.

 

Jak na to:

1) Metodou "stání a odměny".
Začneme na krátkém vodítku – 1m stačí a obojku - řetízkový buď volně stahovací nebo zaplý na nestahování nebo klasický nylonový či kožený. Vyjdeme ven a pes táhne, jak šílený, tak se prostě zastavte a stůjte, není potřeba cokoliv říkat, prostě se zastavte a stůjte. Až pes zjistí, že vy stojíte a on se nikam dál nepohne, bude stát také, popřípadě se k vám otočí a buď se zařadí k noze, nebo se přiblíží k Vám. Dejte povel pomalu a rozejdeme se. Pokud pes opět bezhlavě začal tahat, opět stojíme. Chce to pevné nervy a trpělivost. Pes není hloupý a dojde mu, že taháním se nikam nedostane. Opět povel pomalu a jdeme. Pokud tahá, opět stojíme.
Tady si můžeme pomoct, jako u povelu k noze. (Pokud děláte nebo chcete dělat sportovní kynologii, tak povel "K noze" nepoužívat! A využít povel pomalu).
Psa máme u levé nohy, vodítko si protáhneme za zády – pod zadkem a chytneme ho do pravé ruky, z kapsy vytáhneme pamlsek, odměňujeme z levé ruky – je to lepší (pes nás nebude předbíhat, ani nám lést pod nohy) a dáme ho psovi před čumák – povel pomalu a rozejdeme se. Zajímá-li psa pamlsek, půjde za ním, jako na provázku. Pak tedy odměňujeme a chválíme, že pes pronásleduje ruku, tudíž jde podle našeho tempa. Před tím, než mu pamlsek dáme, dáme i povel pomalu. Postupně prodlužujeme dobu vydávání pamlsku. Pak odměňujeme občas a později odměňujeme až když pes jde pomalu u nohy a za určitý čas – třeba po ušlých pár metrech. Místo pamlsku jde použít i hračka (např. míček).

2) Pokud pes na pamlsek ani hračku nereaguje (motivuje ho bohuže okolí - což není dobře - je potřeba zjistit čím psa motivovat), tak musíme přejít k metodě "cuknutím zpět".
Opět 1m vodítko + obojek (viz 1)), pes táhne, jako splašený. Tady se taktéž zastavíme a tady je nutné vodítko prověsit a cuknout. Rázně cuknout, nikoliv tahat! Jakmile zataháte, pes to vezme jako podnět k tahání a začne tahat. Tady jde o to, aby pes pochopil že je něco špatně, tak je potřeba cuknout! Dáme povel pomalu a jakmile na psovi vidíte, že už zas nabírá na tempu, opět cuknout a pomalu!
Toto opakujeme tak často, dokud pes nepochopí, že tahat je špatně. Pokud pes jde chviličku bez tahání, zastavte, psa odměňte a jdem dál.

3) Metoda "následuj mě"!
Opět 1m vodítko + obojek (viz 1)), pes táhne, jako splašený. Tak se opět zastavíme a jdeme jiným směrem. Jakmile pes jde táhnout vaším směrem, udělejte čelem vzad a jděte jinam. Je jasné, že sem tam psa pořádně potaháte, protože v tom překvapení, že jdete jinam mu hned necvakne, že Vás má následovat. Pokud psovi došlo, co po něm chcete, zachvíli půjde tam, kam chcete vy a začne si Vás hlídat, protože jste ho natolik zmátli, že neví, jestli jeho krok někam bez Vás bude správný. Takže pokud pes jde na vodítku vaším směrem, netahá, jde vedle vás, nezapomeňte odměnit! Odměňujte vždy žádoucí chování! Ale i jeho náznak :-)

Proč?
Proč pes tahá na vodítku? Protože ho k tomu okolnosti donutili, dost možná i člověk sám, jen o tom neví...
1) člověk psa neumí dostatečně zaujmout – neumí odvést jeho pozornost, a tím pádem neví, na co pes reaguje.
Tady je potřeba zjistit, na co pes je, jestli na hračku nebo pamlsek a podle toho se snažit psa motivovat ke správné věci.
2) člověk neumí psa vést a proto mu koupí flexi vodítko nebo postroj (kšíry).
Flexi vodítko je samo o sobě dobrá věc, ale pokud není dobře použito, nutí psa vyloženě k tahu – pes musí krkem vyvinout nějakou sílu, která vytáhne lanko, nebo provázek k plastové škatulky. Už tady začínáte nevědomky nácvik tahu a většina lidí ho ještě podpoří tím, že koupí flexi vodítko pro vyšší hmotnost psa. Logicky pak pes musí vyvinout větší sílu tahu, aby vodítko vůbec vytáhl.
Postroj – postroj byl původně a stále je pomůcka k tahu psa. Postroj je původně určen pro tah psa – ať už saní, vozíků, ale také za 1.SV větších střelných zbraní, a nebo jako "pás" do auta pro psa.
Takže pokud máte psa na postroji, nedivte se, že tahá, ono to psa přímo nutí tahat, protože je vodítko připlé k zádům – tudíž tady nemůžete čekat, že s Váma pes bude nějak komunikovat, když cuknete vodítkem, je to pro psa jen podnět pro "tahej víc". Takže klíč ke správné chůzi na vodítku je vodítko a obojek!!!
Dokonce ani "spásná ohlávka" Vás nezachrání! Na ohlávku pozor! Neopatrným zacházením můžete psovi lehce poranit krk – páteř i míchu!!!
3) Nedostatečné vedení
Pes pozná, koho má na druhé straně vodítka.
Pes si zpravidla vybírá jednoho člena domácnosti - autoritu a to je potřeba vědět! Pes nikdy nebude 100% poslouchat tátu, mámu i dceru, vždy je tu jeden člověk, koho bude poslouchat 100% - v našem případě táta, který ho má, co by pracovního psa. On ho krmí, trestá, cvičí, chválí, pouští z kotce,... tedy pokud v našem případě psa povede na procházce táta, pes pošlape, jako hodinky, pokud ho do ruky dostane dcera, pes ji potáhne, protože dobře ví, že ona pro něj není autorita, ale pouze člen smečky, který se respektuje.