CO JE POTŘEBA?

Než si pořídíte psa :)
 

Před koupí psa je nutno dobře promyslet:

·         Svou finanční situaci

Je potřeba vědět, že pes není zrovna levná záležitost. Počítejte s výdaji: za veterináře (očkování, odčervování, nenadálý úraz…), za jídlo (granule, maso, chodroprotektiva, vitamíny), za vybavení pro psa (obojky, vodítka, pelíšky, misky, hračky), za výcvik (pokud chcete chodit na cvičák (ZKO), platí se členský poplatek, nebo je možnost soukromého výcvikáře a i ten si něco účtuje), za poplatek, který se platí městu/obci, za případné škody, který váš pejsek může způsobit na cizím majetku (nebo i na člověku – pokousání, zničení oblečení, plotu, …).

·         Prostorovou situaci

Dobře zvažte, jestli jste schopní se v bytě/baráku uskromnit a poskytnout místo psímu kamarádovi a jeho věcem. Dále zvažte, jestli je vaše zahrada bezpečná pro vašeho nastávajícího pejska a dostatečně prostorná (POZOR prostorná zahrada NIKDY nenahradí procházku!)

·         Váš volný čas

Budete mít čas denně aspoň na dvouhodinovou procházku? Co Vaše pracovní doba? Dovoluje Vám mít psa? Budete mít možnost vzít si v práci alespoň 14 dní dovolenou, když si vezmete štěně od chovatele domů? Naleznete o víkendech se psím kamarádem společný program? Dokážete si uzpůsobit den tak, abyste se mohli věnovat rodině a psovi, svým koníčkům a své osobě zároveň?

·         Své znalosti a schopnosti

Jste si jisti, že znáte temperament vybraného plemene? Jste si jistí, že zvládnete temperament vybraného plemene? Stačí vám na ni své síly? Znáte výchovu a výcvik psa? Znáte aspoň trochu svět psů (chování, komunikaci, potřeby psů) ?

·         Svou trpělivost

Víte dobře, že jste natolik trpěliví, abyste svého psa naučili požadovaným povelům? Jste natolik trpěliví, abyste dokázali svého psa naučit, jak se chovat doma? Jak se chovat mezi jinými psy? Jak se chovat mezi lidmi, např.: v autobuse? Jak se chovat doma o samotě? Někteří psi se učí pomaleji a někteří rychleji, jste si jisti, že budete umět čekat?

·         Organizovanost své rodiny

Znáte dobře svou rodinu? Víte jistě, že vaše děti nebudou hrozbou pro vašeho psa? A naopak že pes nebude možnou hrozbou pro vaše děti při neúměrném chování dětí vůči psovi? (např.: ubližování psovi – tahání za uši, ocas, o dloubání prsty do psa ani nemluvím…). Víte jistě, že zvládnete psa a své děti dohromady? Jste dostatečně zodpovědní? (Nechávat dítě bez dozoru se psem NENÍ ZODPOVĚDNÉ!!!!) Budete umět své rodině vysvětlit, že vy jste pánem psa a že pes bude plně poslouchat jen vás a ostatní jen respektovat? Dokážete vysvětlit své rodině, že vy budete ten, kdo bude převážně psa krmit, venčit, vychovávat a trestat? (Rodina zde může být kamene úrazu - Vy psovi něco zakážete a dítě povolí... Což je akorát o průšvih!)

·         Dokážete být slušným pejskařem???

Dokážete, jako pejskař respektovat své okolí? (Uklízet hovínka po svém psovi, netahat psa na dětské hřiště, mít vychovaného psa tak, aby nebyl potíží pro vaše okolí a sousedy?...)