VÝCHOVA

Výchova psa začíná, prakticky od jeho narození. Výchovu zajistí maminka a bráškové/sestřičky z vrhu až do 10 týdne života, kdy štěňátka opouštějí rodná hnízda a vydávají se k novým páníčkům.


Vývoj štěněte:
1. Vegetativní fáze - od narození do asi 2. týdne - štěně je slepé, hluché, živí se mlékem, a spí.
2. Přechodné období - kolem 10. dne života se štěněti otvírají očka, začíná se plazit a stavět na nožky, začíná si hrát a prozkoumávat matku a porodní bednu.
3. Vtiskávání - 3. - 7. týdne věku, dělíme ji do dvou fází:
a) První socializační fáze - kolem 4. týdnu života dochází u štěňat k rychlému vývoji - začíná se z něj stávat pes. Začíná si uvědomovat, jaký je druh, kdo je člověk, kdo jsou kámoši (třeba kočka, papoušek, ...), všechny živé bytosti s nimiž přichází denně do styku spojuje štěně v jedno - rodina! Tomuto procesu říkáváme - vtiskávání, které je pro jeho další život nezbytně nutné, když štěně neprojde touto fází dostatečně, v pozdějším věku může reagovat bázlivě až agresivně vůči lidem a zvířatům (včetně jiných psů).
b) Druhá socializační fáze - štěně se začíná seznamovat s okolím detailně, říkává se, že štěňata začínají prozkoumávat svět - začínají všechno ochutnávat, začínají větší šarvátky mezi sourozenci, vše, s čím se v tomto období seznámí, to pak chápe, jako běžnou součást života (jak pozitiva, tak negativa - u negativ pozor, v pozdějším věku by to mohlo nadělat paseku - např.: štěně kousne veký pes, do budoucna to může mít následek - strach z velkých psů, např: pes spadne do strouhy s vodou - následek - bojí se vody).

3. Socializační fáze - je kolem 7. - 8. týdne - 12. týdnů
Štěně se učí jak se správně chovat k ostatním psům a k lidem, osvojuje si sociální návyky.
Štěně se vydává do nového domova, kde je člověk pro něj kámoš ke hře a autorita. V tomto období také pokračuje návyk na zvuky a situace, které jsou běžné pro život. Získávají se zde dobré a špatné zkušenosti. Dobrou zkušenost si štěně uloží a bude ji vnímat, jako normální život, špatnou zkušenost si bohužel také zafixuje (hlouběji než tu dobrou) a pak to může vést k trvalému strachu. Proto mějte štěně pod dohledem vždy a všude!

4. Fáze sociálního uspořádání (postavení psa v rodině), kolem 4. měsíce věku
Štěně má již daná pravidla, tím pádem si začíná budovat postavení v nové smečce, začíná se projevovat seběvědomí a temperament, základy schopnosti (začíná se projevovat např.: zvýšený zájem o kořist - pes bude pravděpodobně dobrý obranář a hlídač, zvýšená hyperaktivita - pes bude pravděpodobně šťastný na kolbišti agillity,...) a osobnost psa.

5. Fáze uspořádání rodiny - kolem 5. měsíce věku psa
V této fázi se ukáže, zda pes chápe kam patří. Pes v tomto věku zkouší, co vydržíte, jestliže povolíte, a kam až může svým chováním zajít. Pokud pes chápe, jaká je pozice v jeho rodině, tak si k člověku (zpravidla jen k jednomu) jako k autoritě vybuduje pevnou vazbu.

6. Puberta - kolem půl roku až do roku života psa
Pes/fena dospívá. Psi začínají při močení zvedat zadní packu, fenky začínají prvně hárat. Zkrátka se psem/fenou začínají "mlátit hormony".
U puberty se pozná, jak moc vás pes "bere", jak pilně jste se věnovali výcviku a jaký v něm dříme temperament. Jsou 2 možnosti, jak se puberta bude vyvíjet, buď pubertu přejdete spíše klidně a nebo se těšte na náladového a neposlušného psa, který i suprově naučené povely, jako by neznal... Důležité je, psovi v pubertě neustupovat a ve výcviku nepolevovat. Tedy pokud po něm chceme splnění povelu, tak na splnění prostě trváme (doma i venku, prostě kdekoliv). Ne, že mávnete rukou nad nesplněným povelem "a tak si dělaj co chceš". To je do dalších let pak akorát o malér. Né nadarmo se říká: "Co se v mládí naučíš ... " :)